!!

Welcome to our Forum, extension and content sharing platform of Electrical Test and Measurement Product Reviews Blog.

 
Registration this is Free, we accept contributors of 17 years old and above. We do not accept registration with Gmail

Active since 7 June 2012  


Copyright Notice: Entire ITTSB.EU content & images they are copyright protected. - Forum search engine disabled to Guests - No need of you using Adblock software.

Author Topic: Ηλεκτρολόγος στο θρανίο - 2018  (Read 3521 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Online Kiriakos GR

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Join Date: May 2012
  • Location: Greece
  • Posts: 2203
  • Country: gr
    • ittsb.eu
  • job title: Industrial Maintenance Electrician
Ηλεκτρολόγος στο θρανίο - 2018
« on: March 16, 2018, 08:17:10 AM »
Το 1988 τελευταία μου χρονιά ως ηλεκτρολόγος στο θρανίο,  ρώτησα τον καθηγητή, γιατί δεν μας παρέχουν πληροφόρηση πάνω στα νέα ψηφιακά όργανα μετρήσεων? 
Μου απάντησε ότι αυτά θα τα μάθατε έξω από εδώ.

Αυτό που τεχνηέντως μου απόκρυψε είναι ότι εάν δεν αγοράσεις από μονός σου τεχνολογία αιχμής, δεν θα μπορέσεις να αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρίες που θα σε βοηθήσουν να ακολουθήσεις τις τεχνολογικές εξελίξεις η ακόμα και να πρωταγωνιστήσεις στην επαγγελματική σου εξέλιξη. 

Εάν υπήρχε κάποιος άλλος πρωτοπόρος  τις περασμένες δεκαετίες να στήσει ένα  ITTSB Blog,  θα του ήμουν ευγνώμων και υποστηριχτής του.
Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά ώστε να πολεμηθεί η ηττοπάθεια, η αδιαφορία και η αμάθεια, και λογικό είναι να μοιράζομαι την ηθική ικανοποίηση της προόδου που έχει επιτευχθεί με την σημαία του ITTSB Blog, με όλους τους συμπαραστάτες και συνεργάτες μου,  οι οποίοι βοηθώντας εμένα, βοηθούν χιλιάδες νέους και τον τεχνικό κόσμο γενικότερα ώστε να ενημερωθούν και να συγχρονιστούν με την πορεία των εξελίξεων.
Τα στατιστικά επισκεπτών του Blog  για έξη συνεχή χρόνια αποδεικνύουν ότι σε επίπεδο χωρών, οι Έλληνες είναι ο δεύτερος σημαντικός όγκος επισκεπτών, μετά την Αμερική.                 


Σαν σήμερα γιορτάζω την απόκτηση του πρώτου μου παλμογράφου για επαγγελματική χρήση, τον οποίο παρέλαβα το 2013.   

https://www.ittsb.eu/forum/index.php?topic=449.0   
WWW.ITTSB.EU   Industrial Test Tools Scoreboard  (Product Reviews Blog) / Editor in Chief.
The content of this Web site is copyright protected

Offline Andrew-88

  • Full Member
  • ***
  • Join Date: May 2017
  • Posts: 125
  • Country: gr
  • job title: Electrician
Re: Ηλεκτρολόγος στο θρανίο - 2018
« Reply #1 on: May 01, 2018, 05:35:07 PM »
Οι εκπαιδευτικοί πάντα είναι οι ποιο αποκομμένοι από τις τεχνολογικές εξελίξεις. 
Από την άλλη πλευρά, έχουν μεγάλη ευθύνη στο ότι ξοδεύουν με μπακαλίστικο τρόπο τα λεφτά για υλικά εργαστηρίου.   

Έχω παράδειγμα που τους έδωσαν μόνο 200  ευρώ για υλικά εργαστηρίου, και αντί να σηκώσουν ανάστημα και να απαιτήσουν όσα χρειάζονται,  πήγαν και αγόρασαν απαρχαιωμένα πολύμετρα και μια χούφτα ντουί για εκπαιδευτικό πίνακα ενέργειας. 

Από μια τέτοια πλειοψηφία από άτολμους και υποταχτικούς εκπαιδευτικούς δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα. 

Τα νέα παιδιά είναι υποχρεωμένα, εφόσον ολοκληρώσουν την περίοδο προϋπηρεσίας, να αγοράσουν σύγχρονο ποιοτικό εξοπλισμό στα πλαίσια προετοιμασίας της καινούργιας τους επιχείρησης.

Περί αγοράς νέου πολύμετρου συμφωνώ με το παρακάτω θέμα.
https://www.ittsb.eu/forum/index.php?topic=1419.0

 

ITTSB.EU Blog

General Data Protection Regulation GDPR ITTSB.EU Home Page Reward us by a Donation - Sponsorship TsDMMViewer Data Logger for FLUKE 884xA

ITTSB Blog - Sponsors

protosnet.com - Internet solutions FLUKE benchtop DMM Repair Services

Recommended Links

Hellenic Accreditation System E.SY.D. Portal of city Volos - Greece Clean Up and Customize Facebook Firefox Backup Tool 32bit / 64 bit Winaero Tweaker = Win7 Fonts size fix